GE Money Bank jde na burzu

Obchodování na burze.

GE Money Bank se stane ryze českou bankou

Na burzu bude určena většina akcií, které drží americká skupina. Nevydají se však žádné nové akcie. Během prvního půl roku bude mít GE v bance stále minoritní podíl akcií a ten pak postupně odprodá zájemcům. Záměr jít na burzu GE oznámila teď v dubnu. O tomto plánu se však uvažovalo už delší dobu. Nejprve se hledal pro českou banku vhodný majitel, později se ale přistoupilo k řešení prodejem akcií na burze, o němž se zpočátku uvažovalo pouze jako o záložním plánu.

Jaká je hodnota banky? O tom rozhodnou až akcionáři spolu se současným majitelem, který v bance ponechá nějakou hotovost, dosud se však neví, jak velkou. Odhaduje se však, že se hodnota může pohybovat od 50 až do 60 miliard korun. GE Money téměř 15 let svým akcionářům nevyplácela žádné dividendy a vytvořila si tak dostatečně velkou rezervu. Ty se začaly vyplácet až v loňském roce, kdy jednomu akcionáři připadlo neuvěřitelných 20 miliard korun. Tato dividenda je označována za tu nejvyšší v české historii.

Výplaty dividend

Počítá se štědrou výplatou dividend. Uvažuje se, že by banka mohla ve střednědobém horizontu posílat 70 % svého zisku akcionářům. Je to přibližně stejná hodnota, jakou dnes vyplácí Komerční banka. Ta je ostatně jediným českým finančním ústavem obchodujícím samostatně na burze. Jak to tedy vypadá, GE Money Bank se k ní velmi rychle přidá.

Celá skupina GE Money dosáhla za rok 2015 zisku 4,5 miliardy korun pouze v České republice. Dnes působí jako čtvrtá největší banka na českém bankovním trhu. Má přibližně 1 000 000 klientů. V současné době pracuje na novém názvu, o němž by se mělo rozhodnout již v průběhu měsíce května. Do konce dubna pak musí proběhnout zasedání valné hromady, na němž se veškerá rozhodnutí podrobně proberou a zváží.

Vstup GE Money Bank je pro pražskou burzu novou příležitostí

Objem uskutečněných prodejů na pražské burze klesá. Rekordních výsledků dosáhla v roce 2007, a pokud vezmeme loňský rok, tak objem v roce 2015 byl až šestkrát menší v porovnání s rokem 2007. Po tomto roce ji zasáhla hospodářská krize a z ní se burza dodnes nevzpamatovala. Vstup na burzu je tedy nejen skvělou příležitostí pro GE Money Bank, ale také určitě dobrou věcí pro burzu, jelikož zde bude probíhat úpis akcií v několika desítkách miliard korun. Mluví se o jedné z největších primárních emisí na pražské burze v její celé historii.

Buďte první kdo přidá komentář

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


*