Jak na bezproblémové čerpání hypotečního úvěru

Čerpání hypotečního úvěru - odhad nemovitosti - foto bydlení ve vlastním

U hypotečního úvěru je nutné pohlídat si celou řadu faktorů. Jedním z nich je i jeho čerpání, kterému předchází žádost a schválení. O čerpání hypotéky se žádá tehdy, když už peníze opravdu potřebujete. Banky mají ve smlouvě či v obchodních podmínkách obvykle uvedený poslední možný termín pro čerpání hypotéky. Pokud ho nedodržíte a hypotéku budete chtít využívat po delší časové období, je možné, že vám nedočerpané prostředky banka nevyplatí a vy tak dostanete třeba i o několik set tisíc korun méně.

Čerpat hypotéku najednou nebo postupně?

Tempo čerpání hypotečního úvěru většinou neovlivňuje jen samotný žadatel, banka má totiž v podmínkách dáno, kolik peněz vám může najednou vyplatit. Čerpání bývá omezené od šesti měsíců do dvou let. Čerpat můžete libovolnou částku do určité hranice prostavěnosti. Vyplatí se však čerpat najednou maximum, protože banky obvykle dávají jen jedno až dvě čerpání zdarma a za každé další už musíte zaplatit – často i nemalou částku.

Podmínky pro čerpání hypotéky tedy naleznete ve své úvěrové smlouvě, kde by měly být pravidla pečlivě vypsána. Nejde totiž jen o množství peněz, které je banka schopná uvolnit, ale také o další podmínky, které na žadatele klade. Může pro čerpání vyžadovat odhad současné hodnoty nemovitosti – pokud stavíte rodinný dům – nebo vlastní investici (peníze zašlete na účet u banky). Když ale kupujete byt, je logické, že vám banka uvolní všechny peníze najednou. Byt je již postavený a odhadce je schopen stanovit jeho celou hodnotu.

Hlavní podmínky pro úspěšné čerpání hypotéky

Abyste vás čerpání hypotéky nezdržovalo a nevyvádělo z vašeho komfortu, doporučujeme vám se ujistit, že jste splnili níže uvedené podmínky:

  • máte zřízené zástavní právo ke své nemovitosti,
  • vaše nemovitost je pojištěná a na pojistce je vinkulace ve prospěch banky,
  • máte potvrzení o proinvestování vlastních finančních prostředků – potřebujete ho v případě, že hypotéka nekryje celou částku a vyžadují ho pouze některé banky,
  • máte uhrazený poplatek za vyřízení hypotečního úvěru atd.

Pro čerpání je nutný aktuální odhad ceny nemovitosti

Když si kupujete byt, vyhotovuje se odhad hodnoty nemovitosti pouze jednou. Hodnota bytu se totiž v průběhu financování nemění. Když ale investujete peníze do rodinného domu, stavba se stále vyvíjí a banka uvolňuje peníze z úvěru postupně.

Vyplatí se mít kontakt na odhadce nemovitosti, který vám vždy připraví odhad pro aktuální čerpání. Počítejte však s tím, že čerpání budou minimálně tři a že to poslední proběhne až ve chvíli, kdy je váš dům téměř dokončený.

Buďte první kdo přidá komentář

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


*