Jak na předčasné splacení úvěru

Předčasné splacení půjčky

Časté je pouze u mikropůjček, které si tak získávají konkurenční výhodu. Ví se, že když nabídnou flexibilní podmínky, žadatelé se k nim rádi vrátí. Poplatky, které by na předčasném splacení půjčky za 5 000 Kč vydělali, by totiž byly opravdu minimální.

Předčasné splacení spotřebitelského úvěru

Co musí být možné splatit předčasně, je spotřebitelský úvěr. O tom jasně hovoří zákon o spotřebitelském úvěru. Dle §15 musí být možné úvěr po celou dobu jeho trvání zcela nebo zčásti splatit. Věřitel má však právo na náhradu objektivně odůvodněných a nezbytných nákladů, které s tímto předčasným splacením vznikly a ty by neměly přesáhnout 1 % z uhrazené částky.

Pokud tedy předčasně splatíte 100 000 Kč, tak po vás poskytovatel může požadovat pouze 1000 Kč na úhradu svých nákladů. Pokud se splatnost úvěru blíží a přijde dříve jak za 1 rok, tak za poskytovatelem jde pouze 0,5 % z uhrazené částky.

Spotřebitelský úvěr není odložená platba, půjčka nebo jiná finanční služba, která byla poskytnuta za účelem bydlení a zajištěná nemovitostí, za účelem nabytí nemovitosti nebo její výstavby. Nepatří sem ani změny stavby a úhrady nákladů spojených se získáním půjčky či úvěru. Konkrétní definice je uvedena hned v prvních paragrafech zákona.

Předčasné splacení zdarma jako výhoda před konkurencí

Předčasné splacení úvěru nebo půjčky zdarma před termínem splatnosti dnes nabízí celkem dost bank. Reagují tak pružně na situaci na trhu, jelikož vědí, že mnoho potenciálních zájemců by takovou půjčku zavrhlo. Obzvlášť u delšího termínu splatnosti a delší fixace je nemožnost uhradit dluh předčasně problematická.

Jedná se o zbytečné poplatky, které by mi zájemce o půjčku vynaložit jen proto, že si chtěl původně snížit svůj dluh. Poplatky za předčasné splacení půjčky či úvěru tedy dnes mezi poskytovateli nejsou vůbec žádané. Obzvlášť když často dosáhnete na vyřízení půjčky a její poskytnutí na svůj účet zcela zdarma.

Předčasné splacení hypotéky 2016

Předčasné splacení hypotéky je už trochu komplikované. Při jejím sjednání si totiž obvykle fixujete úrokovou sazbu na určitý počet let. Během nich byste neměli v úvěru nic měnit.

Pokud máte povolenou nějakou mimořádnou splátku úvěru, určitě by to mělo být uvedené v úvěrové smlouvě. Jestliže na nic takového nárok nemáte, vyplatí se vám dále splácet až k termínu fixace a jakmile fixace skončí, tak svůj dluh umořit. Na částce v hodnotě několika milionů korun by totiž vaše pokuta mohla být v tisících až v desetitisících korunách.

Jak provést předčasné splacení

Pokud se rozhodnete realizovat předčasné splacení půjčky nebo úvěru, určitě nejprve kontaktujte poskytovatele a domluvte se s ním na individuálních podmínkách. Předčasné splacení nejčastěji probíhá z běžného účtu, ale nemusí to být pravidlem. Váš věřitel by o tomto kroku měl být rozhodně informován s dostatečným předstihem a měl by vám předčasné splacení samozřejmě i odsouhlasit.

Buďte první kdo přidá komentář

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


*