Na co si dát pozor, když žijete na dluh

Pozor na exekuci - na pokuty za pozdní splácení - dluhová past je hned - ilustrační foto

Až dvě třetiny Čechů žijí na dluh. Půjčujeme si peníze nejen na bydlení, ale také na koupi nového vozu nebo na spotřební zboží. Jen málokdo si však při sjednání půjčky či úvěru uvědomuje, která rizika kvůli lepšímu životnímu stylu a standardu podstupuje. Půjčky jsou dnes součástí běžného života. Jaká reálná rizika k nim ale patří, pokud si při jejich sjednání nedáte dobrý pozor?

Pozor na exekuci

V exekuci se ocitnete velmi snadno. Stačí, když si sjednáte půjčku, kterou pak nezvládnete splácet. I když si při sjednání samozřejmě myslíte, že splácení bude pohodlné, protože máte tak velkorysé měsíční splátky. Bohužel stačí onemocnět nebo ztratit zaměstnání a půjčka se může stát velkým až neřešitelným problémem.

Jak se exekuci vyhnout? Někteří poskytovatelé vám při sjednání půjčky nabídnou pojištění schopnosti splácet, které vás ochrání právě před těmito neočekávanými životními situacemi. Když pak například ztratíte zaměstnání, řešíte pouze své existenční výdaje (které by vám měla pokrýt vytvořená finanční rezerva), nikoliv už půjčku. Pro většinu rodin představuje pojištění výrazné ulehčení. Rozhodně proto doporučujeme tento krok nezanedbat.

Pozor na pokuty za pozdní splácení

Samotná půjčka není levná. Snažte se ji proto splácet včas a co nejrychlejším tempem, abyste co nejméně zaplatili na úrocích a poplatcích bance nebo společnosti, u níž jste si peníze vypůjčili. Kromě toho že pozdní úhrady nejsou levné (společnosti si často účtují až stokorunové poplatky za zapomenutou splátku), tak mohou vést k výše zmíněné exekuci.

Vyhněte se dalším půjčkám

Když už splácíte jednu půjčku, nesjednávejte si další. Výjimku představuje pouze hypoteční úvěr, bez kterého se většina českých domácností dnes už neobejde. Pokud ale máte půjčku na auto, nesjednávejte si další, kterou byste se ještě více zadlužili. Když už potřebujete další peníze, je lepším řešením navýšit stávající úvěr nebo ho refinancovat u jiné společnosti, která vám nabídne více peněz.

Jak se nedostat do dluhové pasti

  • Půjčujte si peníze jen tehdy, když je opravdu potřebujete.
  • Půjčujte si tak, aby vám zbyly peníze na každodenní náklady.
  • Nesjednávejte si více půjček najednou.
  • Své půjčky splácejte v řádném termínu a využívejte mimořádných splátek, když máte hotovost navíc.
  • Šetřete, abyste se do budoucna půjčkám zcela vyhnuli.

Buďte první kdo přidá komentář

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


*