Na co si dát pozor před pořízením půjčky

Serióznost poskytovatele - transparentní podmínky - RPSN -penále a sankce - na toto vše si dávejte pozor - ilustrační foto

Pořízení úvěru, i kdyby jen nízkého, je rozhodnutí, které bychom měli vždy velmi dobře promyslet. Na jaké hlavní aspekty se při výběru zaměřit?

Nenechte se ošálit reklamou, porovnávejte

Kdykoli se pustíte do vod internetu, budete bombardováni bezpočtem reklam, nabídek a inzerátů na všemožné „ultravýhodné“ úvěry. Nenechejte se však snadno zlákat. Výběr správného poskytovatele je naprosto zásadní pro úspěch. Myslete na to, že půjčka vám má finančně pomoci, a ne vás potopit.

Než se rozhodnete, projděte si co nejvíce nabídek a udělejte si srovnání. Zaměřte se především na několik stěžejních bodů.

  • Serióznost poskytovatele – seriózní a ověřený poskytovatel dbá na svou pověst, a proto můžete spíše čekat férové jednání. Společnost či poskytovatele si proto vždy proklepněte na internetu, případně s pomocí dalších zdrojů.
  • Transparentní podmínky – je logické, že nestojíte o poskytovatele, který mlží a není vám schopen předložit dostatečně jasné a zřetelné podmínky. Chtějte vědět, kolik přesně dohromady zaplatíte.
  • RPSN – tento ukazatel je zásadní pro určení celkové částky, kterou nakonec zaplatíte. Nenechte se proto oklamat pouze nízkou úrokovou sazbou, zajímejte se o konečné RPSN, které zahrnuje všechny úroky, poplatky a další náklady (roční procentuální sazba nákladů). Chtějte znát přesné a konkrétní RPSN právě vašeho úvěru, ne nějaké vágní rozmezí apod. V této věci aktivně komunikujte s poskytovatelem a neustupujte nejednoznačným frázím a záměrně komplikovaným vysvětlením. Požadujte jasné vyjádření.
  • Penále a sankce – jedná se o velmi důležitý bod. Zaměřte se na to, co vám hrozí, pokud se opozdíte se splátkou nebo nastane obdobný problém. Někteří poskytovatelé mají tak zdrcující postihy za opožděné splátky, že vám i nízká půjčka může při neschopnosti splácet finančně zlomit vaz.
  • Zajímejte se o možnosti odkladů splátek, úprav výše splátek, možnosti předčasného splacení apod. – právě tyto faktory mohou být v průběhu splácení zásadní. Dostanete-li se do potíží, možnost flexibilních úprav a změn splácení vás může zachránit. V tomto ohledu vycházejí vstříc zejména bankovní instituce.

V současné době je tak nepřeberné množství poskytovatelů bankovních i nebankovních úvěrů všech myslitelných druhů, že jejich srovnávání je samozřejmě obtížné. Příliš však nespoléhejte na různé kalkulačky a online srovnávače, které vám slibují, že práci udělají za vás. Mohou však sloužit jako orientační odrazový můstek.

Nezapomeňte, že je nezbytné opravdu prostudovat úvěrovou smlouvu a podmínky a nenechat se nachytat na nějakou ukrytou drobnost. V případě vyšších úvěrů a hypoték je ideální konzultovat danou půjčku s nějakým odborníkem, právníkem apod., pokud takovou možnost nemáte, věnujte čtení podkladů vlastní čas a pozornost.

Buďte první kdo přidá komentář

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


*