Na co si dát pozor při sjednání hypotéky

Peníze na vlastní bydlení.

Alternativou k hypotečnímu úvěru může být bankovní půjčka na větší finanční obnos, která nevyžaduje zástavu nemovitosti. Takovou možnost čerpání finančních prostředků nabízí například půjčka na cokoliv od MONETA Money Bank do výše až 1 500 000 Kč. Dejte si pouze pozor na nutnost ručitele či spoludlužníka u vyšší částky.

Pozor na výhodné úrokové sazby

Stále někde slyšíte nebo čtete, že úrokové sazby u hypotečních úvěrů jsou na svém historickém minimu? I když dostanete nabídku na hypotéku se dvouprocentním úrokem, ještě to neznamená, že budete platit jenom to. Úroková sazba je platná až tehdy, když je uvedena v podepsané smlouvě. Tu banka přizpůsobí vašim možnostem, takže v ní nakonec můžete najít i vyšší úrok. Nízká úroková sazba je často vázána nutností platit si k úvěru pojištění, které vám splátky nakonec prodraží o několik stokorun měsíčně.

Konec fixace hypotečního úvěru

Dnes se vyplatí úrokové sazby fixovat většinou na co nejdelší dobu. Nižší úroky než teď už pravděpodobně nebudou, a pokud sazbu nezafixujete, může vám banka za rok dát velmi nevýhodnou nabídku do dalšího období. Fixace vám zajistí delší dobu výhodné úročení bankovní půjčky. Má však i svá úskalí. Podmínky hypotéky během ní není možné příliš měnit. Většina bank vám dnes během fixace umožní složit mimořádnou splátku do určité výše úvěru, nemůžete ho ale refinancovat jinde.

Pozorně si přečtěte úvěrovou smlouvu

Úvěrová smlouva čítá několik stran a málokdo má trpělivost ji poctivě pročítat a ještě hledat mezi řádky, jestli ho banka nechce náhodou podvést. Smlouvu byste si však rozhodně přečíst měli, jelikož si ní sjednáváte dlouhodobý úvěr na 20, 30 nebo dokonce 40 let. Jestliže je ve smlouvě pro vás něco formulováno nepochopitelně, nechte si to vysvětlit ve své bance nebo se obraťte na právníka, který zajistí, že vaše úvěrová smlouva bude v pořádku.

Hospodaření s nemovitostí za podmínek banky

Banka vám dá peníze, často ale musíte se svou nemovitostí hospodařit podle jejích představ. Banky si většinou vyhrazují právo odsouhlasit veškeré jednání dlužníka a tím vám mohou do budoucna zkomplikovat téměř vše. Při sjednání hypotéky nebo jiného úvěru se zástavou nemovitosti proto uvažujte o teoretických situacích, které mohou ve vašem životě nastat, ačkoliv vám dnes připadají nepravděpodobné. Vyhnete se tak tomu, že vám hypoteční úvěr později výrazně zkomplikuje váš život.

Buďte první kdo přidá komentář

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


*