Neúčelové půjčky – hit současnosti

Ilustrační obrázek: Peníze v kufru.

S průměrným příjmem akorát uhradíte své nejnutnější potřeby, obzvlášť pokud máte velkou rodinu. Když se pak dostanete do situace, která vyžaduje vyšší mimořádnou investici, chybí vám potřebné úspory a musíte tak požádat o půjčku.

Neúčelové mikropůjčky

Mezi neúčelovými půjčkami rozhodně vedou mikropůjčky. Tuto malou půjčku si dnes pohodlně vyřídí úplně každý. Často k žádosti stačí předložit jen občanský průkaz a částka ve výši 5 000 Kč je do 15 minut vaše. I když je snadné takovou půjčku získat, rozhodně by u vás neměla být pravidlem.

Pokud zvolené peníze nutně nepotřebujete a jste schopni si je ušetřit, půjčku pečlivě zvažte. Některé finanční společnosti poskytují první půjčku zdarma, takže si ji případný zájemce může vyzkoušet. Jiné samozřejmě hned chtějí zaplatit úrok a poplatky. Jelikož se půjčka sjednává na malou částku a maximálně na 30 dní, nejsou poplatky samozřejmě nijak vysoké. I tak si ale dobře rozmyslete, zda na půjčku ke dni její splatnosti budete mít potřebné peníze a půjčujte si pouze zodpovědně.

Kontokorenty a kreditní karty

Případnou rezervu finančních prostředků vám poskytne také kontokorentní úvěr, který se sjednává přímo k běžnému účtu. Tento úvěr vám umožní jít neúčelově takzvaně do mínusu. Na svém účtu tedy máte záporný zůstatek, který se vám po celou dobu úročí. Nemusíte však dokládat výši svých příjmů ani žádné jiné podklady.

Kontokorent se sjednává v individuální výši, třeba až na 100 000 Kč. Alternativou k němu je kreditní karta, která má trochu jiné využití a trochu odlišné benefity. Peníze zde totiž lze splatit v tzv. bezúročném období. Jedná se dobu, kdy vám z chybějících peněz nebude účtován žádný poplatek.

Spotřebitelské a další úvěry

Neúčelové úvěry na vyšší částky se často označují jako spotřebitelské. V porovnání s běžnými účelovými úvěry nabízejí sice pohodlnější čerpání, ale také vyšší úrokovou sazbu. Jejich sjednání sice po finanční stránce nemusí být tak výhodné, peníze ale libovolně využijete na cokoliv (nejste vázáni tím, že se musí investovat třeba do nového vozu) a také vám půjčka ušetří čas, jelikož nemusíte jejímu poskytovateli předkládat žádné faktury.

Taková půjčka je pak dobrou volbou například i tehdy, když část vypůjčených peněz chcete třeba investovat do své domácnosti (účelově) a část použít na dovolenou do zahraničí (neúčelově) nebo na drobné nákupy, když máte výpadek příjmů a žádnou finanční rezervu.

Hypoteční úvěry

Neúčelové hypoteční úvěry se běžně označují jako tzv. americké hypotéky. Obvykle se poskytují na kratší dobu než běžné hypotéky a také si nemůžete půjčit tolik peněz. Je pro ně typické zajištění nemovitostí. Čím hodnotnější nemovitost nabídnete, na tím příznivější podmínky své půjčky dosáhnete.

Poskytnuté peníze pak lze využít na cokoliv, třeba i na investici do nového vozu. I když si půjčíte třeba jen 500 000 Kč, které byste jinak získali i bez zajištění, dosáhnete na výhodnější podmínky. Tím, že dáte bance nebo soukromé společnosti k zástavě svůj dům, vám výrazně sníží úroky a poplatky, byť půjčku budete déle splácet. Navíc si zde můžete vybrat z fixního i variabilního úročení a celkově svou půjčku dost přizpůsobit.

Buďte první kdo přidá komentář

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


*