Věcné břemeno na nemovitosti ještě není konec světa. Jak na hypotéku?

Věcné břemeno na nemovitosti - ilustrační foto

Přesto, že věcné břemeno není zcela běžnou a standardní záležitostí, sem tam se s ním můžete setkat. Zejména ve chvíli, když si chcete koupit vlastní bydlení. Co to znamená? Lze si vzít hypotéku na dům, který je zatížen věcným břemenem? A co všechno pro její vyřízení budete potřebovat? Hledali jsme odpovědi a zde vám je přinášíme v jednoduché a velmi srozumitelné podobě.

Co je to věcné břemeno?

Nejrozšířenější a nejběžnější definicí věcného břemene je tato:

Věcná břemena patří mezi věcná práva k cizí věci a slouží k tomu, aby oprávněný mohl využít určitou část užitné hodnoty cizí věci, a pro vlastníka věci to znamená, že je naopak povinen něco dát, konat, trpět nebo se něčeho zdržet.”

Konkrétně to může znamenat celou řadu situací a možností. Například můžete mít dům, které je zatíženo věcným břemenem užívání na dožití, kdy musíte strpět až do smrti nějakého člověka, že tento člověk bude v domě bydlet a užívat jej.

Nebo se může jednat o situaci, kdy sice vlastníte dům, ale všechny pozemky, na kterých leží a které k němu patří, může díky věcnému břemenu užívat někdo jiný.

Možností a příkladů je nespočet. Prakticky každé věcné břemeno je originální svým podáním a obsahem.

Ovlivní věcné břemeno žádost o hypotéku?

Bohužel ano, ovlivní a velmi! Věcné břemeno totiž může snížit zástavní hodnotu kupované nemovitosti až na 0 Kč. I když je toto extrémní situace, ke které dochází pouze v případě věcného břemene dožití, tedy prvního zmíněné příkladu, může mít věcné břemeno na hypotéku velký vliv.

Konečnou hodnotu nemovitosti ale vždy určí znalec. Nikdo jiný vám nikdy přesně neřekne, tato nemovitost má tu či onu hodnotu. Na druhou stranu vy sami tušíte, za kolik se podobné nemovitosti na trhu prodávají, víte, že je daný dům zatížen věcným břemenem, a proto si můžete sami velice jednoduše vypočítat přibližnou hodnotu znalce. Ta totiž bude kvůli věcnému břemenu nižší, než je tržní hodnota nemovitostí.

Lze si vzít hypotéku na dům, který je zatížen věcným břemen?

Vzít si na danou nemovitost hypotéku ale samozřejmě můžete. V tom vám nikdo a nic nezabrání (tedy až na velmi výjimečné případy). Jen musíte počítat s tím, že znalec ohodnotí hodnotu budovy nižší, než je její reálná a kupní cena. A to znamená jediné – budete potřebovat více vlastních úspor a zdrojů.

Buďte první kdo přidá komentář

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


*