Víte, proč někde trvá převod z účtu na účet pár minut a jinde i pár dnů?

Jak rychle řešit převody peněz z účtu na účet - ilustrační foto

Převody peněz z účtu na účet jsou s námi už několik let. Všichni jsme je dozajista minimálně jednou využili a rozhodně každý už o nich slyšel. Tato možnost je velmi oblíbená a velmi často používaná. Jenže jak to, že u některých bank trvá převod z účtu na účet jen pár minut a jinde musíte čekat i několik dnů? Na to si odpovíme zde.

Musíte si hlídat čas odeslání platby

Určitě jste na to také alespoň jednou narazili – přišlo vám upozornění, že jste něco zapomněli zaplatit a teď tak musíte učinit do jednoho dne, jinak vám budou účtovány nemalé poplatky či penále. Sednete proto okamžitě k internetu, nastavíte platbu a okamžitě odešlete. Jenže většinou trvá ještě několik hodin, někdy i dnů, než se částka skutečně připíše na účet cizí banky.

Důvodem jsou poplatky bank

Důvod je celkem jednoduchý – každá banka musí za převod peněz cizí bance zaplatit určitý poplatek České národní bance (ČNB). Ta však vytvořila bankám již v minulosti levná časová pásma, ve kterých jsou tyto platby nejlevnější. Proto se všechny banky snaží posílat platby vždy v tento čas, aby za převod peněz platily co nejméně. Bez ohledu na to, jak hodně akutní vaše platba je.

Jak můžete situaci vyřešit?

Už několik let banky hlásí provádět platby ideálně do 11. hodiny dopolední. Každá banka má tento konkrétní čas specifikovaný, ale vesměs je to jedenáctá dopoledne. Pokud platbu tedy stihnete zadat do této hodiny, budou peníze převedeny ještě tentýž den a na účtu cizí banky se objeví ten den odpoledne.

Pokud to ale dopoledne nestihnete, můžete si zaplatit za expresní službu. I když je tato možnost extrémně naceněná, může vás zachránit i například před exekučním řízením.

Buďte první kdo přidá komentář

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


*